Požiarna bezpečnosť pri vykurovaní

Vážení spoluobčania,

tvrdenie "môj dom - môj hrad" poznáme všetci. A naozaj - náš dom, chata, či chalupa majú spĺňať naše predstavy. Často však sa zabúda na to, aby tento "hrad" bol aj bezpečný, a to i z požiarneho hľadiska. Preto treba v plnom rozsahu rešpektovať súvisiace predpisy a vyhlášky týkajúce sa aj povinností fyzických osôb. V opačnom prípade sa nám náš "hrad" môže v okamihu zmeniť na hromadu popola alebo ruinu.

V prvom rade chcem Vašu pozornosť upriamiť na veľmi dôležitú časť domu - komín, ktorý je súčasťou vykurovacieho systému prostredníctvom ktorého si práve v tomto ochladzujúcom sa období a následne počas celého zimného obdobia zabezpečujeme teplo domova. Je to hlavne v záujme každého občana, ktorý je takýmto spôsobom chránený pred rôznymi, často veľmi nepríjemnými dôsledkami ľahostajnosti. Preto chcem upozorniť občanov na zabezpečenie pravidelného čistenia a umožnenie kontroly komínov v objektoch a priestoroch v ich vlastníctve alebo v užívaní. Povinnosťou občanov je aj zabezpečenie odborného preskúšania komínov pred pripojením spotrebiča na komín, zámenou lokálneho spotrebiča na ústredný alebo etážový zdroj tepla, pred zmenou druhu paliva a po stavebných úpravách na te1ese komína osobou s odbornou spôsobilosťou. Často sa na uvedené povinnosti zabúda alebo sa to podceňuje. Avšak aj bežní občania majú v tejto oblasti povinnosti, ktoré musia dodržiavať.

Osobitnou problematikou je vypaľovanie komínov, ktorý je zvláštnym druhom čistenia, kedy ide o odstraňovanie pevných usadenín, najmä dechtových, z prieduchov komín a ich kontrolovaným spaľovaním. Chcem upozorniť, že komíny sa môžu vypaľovať iba výnimočne aj to osobou, ktorá má odbornú spôsobilosť s pomocou najmenej jednej ďalšej osoby. V žiadnom prípade nie je možné robiť túto činnosť „svojpomocne". Okrem toho vlastník, správca alebo užívateľ' objektu, v ktorom sa táto činnosť má vykonávať, to oznámi obci najneskôr 5 dní vopred.  Ďalšou oblasťou, kde sa vyskytujú nedostatky vedúce k ohrozeniu zdravia a majetku občanov, je inštalácia spotrebičov, kedy je potrebné brať do úvahy o aký typ spotrebiča ide a do akého prostredia  má byť inštalovaný. Pri inštalácii palivových spotrebičov na tuhé palivo je nevyhnutná ochranná podložka a zároveň ochrana drevených obkladov stien a horľavých predmetov v blízkosti vykurovacieho telesa nehorľavými materiálmi.

V súvislosti s prevádzkovaním spotrebičov chcem upozorniť na nasledujúce skutočnosti:

Spotrebič možno používať len vtedy, ak je v dobrom technickom stave a za podmienok určených v dokumentácii k spotrebiču.

Pri používaní spotrebiča treba vykonávať dozor nad jeho prevádzkou.

Po zistení úniku paliva zo spotrebiča na kvapalné palivá alebo zo spotrebiča na plynné palivá sa spotrebič musí bezodkladne odstaviť z prevádzky a nesmie sa používať dovtedy, kým porucha nie je odstránená.

Vo vymedzenom priestore okolo tepelného spotrebiča alebo kozuba nemožno ukladať horľavé materiály.

V spotrebiči možno používať len palivo, na ktoré je spotrebič konštrukčne vyhotovený, čo platí aj pri zakurovaní.

Nevychladnutý popol po vybratí zo spotrebiča na tuhé palivo možno ukladať iba do nádob z nehorľavých látok.

Kvapalné palivo do spotrebiča možno dopĺňať len po jeho odstavení a podľa pokynu výrobcu.

Ak máte nejaké pochybnosti o tom, či máte vo vašom rodinnom dome alebo byte, prípadne chate a podobne všetko v poriadku čo sa týka komínov a palivových spotrebičov, môžete požiadať o vykonanie preventívnej protipožiarnej kontroly obecný úrad alebo starostu obce. Samozrejme, Vašou povinnosťou je aj umožnenie vo vašich objektoch a priestoroch vykonanie preventívnych protipožiarnych kontrol kontrolnými skupinami, ktoré určila obec.

DHZ – Partizánska Ľupča